Çalışan Annelere Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Desteği Projesi

Sosyal Sigortalar Kurumu, çalışan annelere dev gibi bir proje başlattı. Bu proje kapsamında çalışan bir anne 1500 lira ya kadar devletten destek alabilecek ve çalışan anneler çocuklarına bakıcı parası vermekten kurtulacak. Halen yeni çocuk sahibi olmuş anneler, bakıcı ücretlerini ödeyemedikleri için iş hayatından uzaklaşmakta ve bu da ailelerin ekonomik sıkıntılar yaşamasına sebep olmaktadır.

Pilot olarak seçilen Antalya, Ankara ve Bursa illerinde evde çocuk bakım desteği başlamış ancak bu projenin diğer illere de acilen yayılması gerekmektedir. Zira sırf bakıcı desteği olmadığından aileler kazandıkları üç kuruşu da bakıcılar için harcamakta ve bir süre sonra boşuna çalışıyorum diyerek evde kendi çocuklarına bakmaktadır.

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ NEDİR?

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından başlatılan evde çocuk bakım desteği projesi kadın istihdamının arttırılmasını amaçlamaktadır. Ve açıklanan koşulları sağlaması halinde aylık 1500 TL devlet desteği alabilmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumu konuyla ilgili duyurusu şu şekildedir;

ÖNEMLİ DUYURU
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafınca ortaklaşa finanse edilen ve 06 Mart 2015 tarihinde pilot iller olarak belirlenen İzmir, Bursa ve Antalya’da uygulanmaya süregelen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’’ faal, bereketli ve çözüm odaklı perspektifiyle, kazan-kazan stratejisi doğrultusunda amaçladığı hedeflere ulaşacak biçimde başarıyla uygulanmaya devam ediliyor.

50 milyon avroluk bütçesiyle alanında uygulanan en büyük proje olan, kısa adıyla “Evde Çocuk Bakımı Projesi”nin, kadın istihdamına sağlamış olduğu katkı neticesinde elde edilmiş müspet geri dönüşlerin bir yansıması olarak, mali yardımcı tutarı artırılmış ve sertifikalı bakıcı istihdam edilmesi halinde sağlanan ilave ödemeye ait kıstas güncellenmiştir. Buna göre:

Mali Destek Tutarlarının Arttırılması

Tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve kriterleri karşılayan faydalanıcı annelere verilen bağışlama ücreti ortalama 1.200 TL ye; engelli evladı olan yada tek ebeveyn anneler yada sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere meydana getirilen hibe ücreti ise ortalama 1.500 TL ye çıkartılmaktadır.

Faydalanıcılar 15 Aralık 2016 tarihinden itibaren artırımlı meblağ üzerinden hibe alacaklardır.

0-36 Ay Çocuk Bakımını Kapsayan Bir Sertifika Programına Devam Eden Bakıcılar İçinde İlave Ödeme Yapılması

Proje kapsamında istihdam edilen çocuk bakıcısının, “0-36 ay çocuk bakımını kapsayan” Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika programı için başvuru yapması ve tahsile devam etmesi halinde, eğitim süresi boyunca hibe desteği faydalanıcıya artırımlı olarak ödenecektir.

Bu durumda olan faydalanıcılar, kurs kayıt bilgileri ve eğitim süresini yayınlayan belgelerle 9 Aralık 2016 tarihinden itibaren proje yerel ofislerine başvurabilirler.

 

Faydalanıcılara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Tam zamanlı işçi olarak bir işverenin yanında çalışan sigortalı anneler, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında mali destekten yararlanabilirler.

Projeden Yararlanabilmeniz İçin Taşımanız Gereken Şartlar Şunlardır:

 1. Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak.
 2. T.C. vatandaşı olmak.
 3. Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak. (SGK’ya en az 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)
 4. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek. (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)
 5. Analık izin süresini geçirmiş olmak. (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)
 6. Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır. (2016 için 3.294,00 TL)
 7. Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir)
 8. Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak.
 9. En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında(çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çalıştırdığınız Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

 1. T.C. vatandaşı ve kadın olmak.
 2. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak. (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)
 3. Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. (SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)
 4. Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.)
 5. En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

KİMLER FAYDALANAMAZ ?

 1. Başvuru şartlarında aranan kriterleri yerine getirmeyenler
 2. 5510 sayılı Kanunun 6 ıncı maddesine göre sigortalı sayılmayan anneler
 3. Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışan anneler
 4. 5510 sayılı Kanun Ek-5 ve Ek-6 Sigortalısı tam zamanlı ya da sürekli çalışmayan
 5. 5510 sayılı Kanun Geçici 20 inci maddesinde yer alan Banka Sandığı mensupları (SGK’ya kendilerine ilişkin herhangi bir bildirim yapılmadığından ve bu nedenle SGK Bilişim Altyapısında kendilerine ait veri bulunmadığından)
 6. SGK Bilişim Altyapısına göre oluşturulan Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından başvurusu kabul görmeyen diğer kişiler (SGK Bilişim Altyapısından ya da MERNIS gibi Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından kullanılan diğer veritabanlarından veri yokluğu nedeniyle bilgi çekilemeyen haller)
 7. Proje Dokümanlarından veya Avrupa Birliği Mevzuatından veyahut da Türk Mevzuatından kaynaklanan sebeplerle kendisine uygun maliyet olarak ödeme yapılamayacak diğer kişiler (Belgelerde usulsüzlük yapanlar vs)

KAYIT VE BİLGİ FORMU

Sosyal Sigortalar Kurumunun başlattığı evde bakıcı desteğine kayıt olmak için >>TIKLA

Ön kayıt bilgi formu için >> TIKLA

 

 

54 yorum

 1. I see you don’t monetize your site, don’t waste your traffic, you
  can earn extra cash every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know what is the best adsense alternative, type in google:
  adsense alternative Mertiso’s tips

 2. I have checked your page and i have found some duplicate content,
  that’s why you don’t rank high in google’s search results, but there is a tool that can help you
  to create 100% unique articles, search for; Boorfe’s tips unlimited content

 3. I have checked your website and i’ve found some duplicate content, that’s why you don’t rank high in google, but
  there is a tool that can help you to create 100% unique
  content, search for: Best article rewritwer Ercannou’s essential tools

 4. Kutsasın izleyiciyi

  Do you need urgent loan for investment? E-posta: (dealae@usa.com) Business? construstion? farming loan? Düşük faizli acil kredi teklifi, Yatırım kredisi? İşletme Kredisi? E-posta: (dealae@usa.com)

  #280B, T.C beside Planet.
  Investment D.E.A LTD
  333 333 0633

 5. I see you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks every month because
  you’ve got hi quality content. If you want to know how to make extra $$$, search for: Ercannou’s essential adsense alternative

 6. Good day very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am glad to search out so many helpful information here within the publish, we’d like
  work out extra techniques in this regard, thank you
  for sharing. . . . . .

 7. Hello. I see that you don’t update your page too often. I know that writing content
  is boring and time consuming. But did you know that there is a
  tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or
  other websites from your niche)? And it does it very well.

  The new articles are unique and pass the copyscape test. You should try
  miftolo’s tools

 8. I see you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you
  can earn extra cash every month. You can use the best adsense
  alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe’s tips monetize your website

 9. I can’t even know how I ended in place the following, even so imagined that placed once were great. I do not have an understanding of who you can be having said that absolutely ensure a new well-known writer in case you are certainly not by now video youtube terfavorit. All the best!

 10. Hey there, Well put together post. There is a problem together with your website around web traveler, could possibly follow through? IE on the other hand would be the industry key plus a huge component of men and women rule out ones great composing due to this trouble. Hey there, Well put together post. There is a problem together with your website around web traveler, could possibly follow through? IE on the other hand would be the industry key plus a huge component of men and women rule out ones great composing due to this trouble.

 11. 大部份曾經生育或經歷更年期的女性都會面臨私密深處及外觀鬆弛問題,不單會影響自信心和伴侶的親密體驗,更有機會造成容易積菌及尿滲等健康問題。全港首部 Venus Fiore閨密儀 RF射頻 私密緊緻療程 專門針對私密各處包括陰道、陰唇及陰阜的專用治療頭,全面改善鬆弛問題;每個治療頭均採用一次性即棄治療蓋,確保衛生。還有ATC自動控溫綜合系統,讓療程的治療溫度被有效監控,療程自然更安全、更有效達至預期效果。全港首部 Venus Fiore閨密儀 RF射頻 私密緊緻療程Venus Fiore集中為女性私密之處提供最到位的呵護,專注重整陰道健康、收緊鬆弛陰唇和改善陰阜肥大問題。關鍵在於Venus Concept的王牌─糅合多極射頻與磁力脈衝的(MP)2磁頻專利技術,發揮提升細胞活躍度、重塑同時增加膠原蛋白、刺激毛細血管新生等作用,達至調整陰道濕潤度、pH值的效果,更重要的是顯著改善陰道彈性,使其回復年輕狀態。

 12. I simply much like the valuable facts an individual offer in the content articles. I’ll search for your blog post plus analyze again here routinely.. beli cream mixer I am just a bit particular My business is knowledgeable quite a few new products suitable right here! All the best for the following!

 13. Heya my business is for your main time frame the following. I discovered this kind of table so i to find Promoted practical & them helped me to away considerably. I’m hoping to give a little something once more along with support some others just like you taught me to be.

 14. It’s the ideal time to make a handful of strategies for your longer term and it’s a chance to feel special. I’ve truly read this posting and when I’ll I need to propose an individual handful of interesting items or perhaps information. You may can generate future reports with this content.. miti saham online I need to go through much more things around this!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.