Devletten Vatandaşa Elektrik Faturası Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemenin detaylarını Enerji Baskanı Fatih dönmez açıklamıştı. Düzenli yardım alan hak sahipleri, PTT'ye geçerli hüviyet belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz mevzusu yardımdan faydalanacak. Söz konusu yardımcı, yaklaşık 2,5 milyon hanede 10 milyon kişiye sağlanacak

ŞARTLAR NELERDİR

Alınan bilgiye gore, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Ocak'ta duyurduğu tertipli sosyal yardım alan gereksinim sahiplerine verilecek 80 liraya kadar elektrik desteğinin haftaya uygulamaya girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarınca geliştirilen model kapsamında, aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketimler devlet tarafınca karşılanacak. Bu kapsamda elektrik tüketim desteğinden yararlanacak hak sahibinin Türk vatandaşı olması şartı aranacak.

NASIL BAŞVURULACAK?

Elektrik desteği,elektrik desteği şartları,elektrik desteğinden kimler yararlanabilir,elektrik desteği başvuru,elektrik desteği kimlere verilecek,elektrik desteği yardım programı,elektrik desteği programı,elektrik desteği 80 tl Düzenli yardım alan hak sahipleri, PTT'ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz konusu yardımdan faydalanacak. Ödemeler, 5 bine yakın PTT iş yerinden yapılabilecek.

DESTEK TUTATI 40 İLA 80 LİRA ARALIĞINDA OLACAK

Elektrik tüketim desteği hanedeki kişi sayısına bakılırsa belirlenecek. Hanede yaşayan kişi sayısı 2 yada daha azca olanlara 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlara 100 kilovatsaat, 4 kişi olanlara 125 kilovatsaat, 5 şahıs ve daha fazla olanlara ise 150 kilovatsaat olmak suretiyle, her ay elektrik desteği verilecek.

Faturadan düşülecek elektrik tüketim desteği, 40 ila 80 lira aralığında olacak. Elektrik desteği, ortalama 2,5 milyon hanede 10 milyon kişiye sağlanacak. Söz mevzusu yardımcı ücreti, ay arasında kullanılmaması halinde bir sonraki aya devredilmeyecek.

10 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Hane halkı sayısı 2 veya daha azca olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 şahıs yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 şahıs yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 şahıs ve yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak suretiyle elektrik desteği planlaması yapılıyor. Yardımların ne vakit başlayacağı konusu ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili. Çünkü alakalı bakanlığın bir program ve düzen yapması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla orada da süreç hızlı ilerliyor. İnşallah en kısa müddette bu desteklerin nasıl bir sistemle dağıtılacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız açıklayacak. 2,5 milyon hane, 10 milyon vatandaşımız inşallah bundan yararlanacak." açıklamasında bulunmuştu

10 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.