Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Vatanımızda birçok insan ekonomik sıkıntıları yüzünden bankalarla olan finansal ilişkilerinde problemler yaşadı. Kredi ve kredi kartlarının borçlarını ödemede zorlandı, gecikti yada ödeyemedi. Borçları biriktikçe katlanarak arttı ve durumu iyice zorlaştı. Bankalarca kara listeye alındı. Hakkında yasal işlem başlatıldı. Bu durumda olanlar bankalardan tekrar kesinlikle kredi alamadı. Sicilinin temizlenmesi için lüzumlu süreyi beklemek mecburiyetinde bırakıldı. Kara listedekilere sicil affı gelmesinden sonrasında ise şartlar birazcık hafifledi. Artık kara listede olanlara kredi veren bankalar BDDK tarafınca uygulanan ağır yaptırımlara maruz kalmıyorlar. Şimdi bankalar kara listeye alınan, sicili fena olan müşterilerine de yüz bin liraya kadar kredi veriyor. Devam eden ve ödemede güçlük çektiğiniz kredileriniz var ise yasal takibe düşmeden, faiz ve borçları birikmeden yapılandırma yada borç geçirme kredisi benzer biçimde seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Hangi Bankalar Kara Listede Olanlara Kredi Veriyor?

Ak Bank
Deniz bank
Garanti Bankası
ING Bank
TEB
Odeo Bank
Yapı Kredi Banaksı
QNB Finans Bank benzer biçimde bankalar lüzumlu koşullar sağlandığında kara listede olanlara kredi veren bankalar içinde yer ediniyor.

Yukarıda saydığımız bankalar kara listede olanlara tertipli bir geliri olup bunu belgelendirdiklerinde yada üstlerine olan bir taşınmazı ipotek göstermeleri halinde kredi verebiliyor. Sadece kredi yada kredi kartlarınızın ödemelerinden dolayı yasal takip altındaysanız kredi almanız pek mümkün değil. Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey bankanızla anlaşarak kredinizi yapılandırmak yada borç kapatma kredisi ile borçlarınızı tek çatı altında toplamak olacaktır.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankaların İstediği Evraklar Nedir?

Tertipli bir geliriniz bulunduğunun belgelendirecek maaş bordrosu, SGK dökümü, güncel vergi levhası
Belgelendirilmiş ek gelirler, kira geliri benzer biçimde
İkametgâh belgesi yada ikametinizi ispatlayacak adınıza düzenlenmiş son üç aya ilişik durağan(durgun) telefon, doğalgaz yada benzeri bir satmaca yada vasıta ruhsatı
Güvence gösterilmesi istenebilir.
İpotek gösterilmesi istenebilir
Kefil gösterilmesi istenebilir

Bankaların kredi vermede bir birinden değişik kriterleri bulunmaktadır. Sizden istenecek belgeler o bankanın müşterisi olup olmadığınızla da alakalıdır. Kredi notunuza bağlı olarak yada çekmek istediğiniz kredi miktarına nazaran de istenecek evraklar değişim izah edebilir. Kara listede olanlara kredi veren bankalar evraksız, kefilsiz, anında kredi benzer biçimde seçenekleri de uygun koşullarda sunmaktalar.

Kara Listede Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Sicili bozuk olanlara bankalar 36 aya varan vadeyle 100 bin liraya kadar tüketici kredi verseler de kara listede olanlara kredi veren bankalar kredi kartı talebiniz negatif karşılanabilir. Kredi almada dikkat edilen nokta birincil olarak kredi notunuzdur. Kara listede olanlar çoğu zaman borçlarını uzun süre ödeyememiş, ödeme güçlüğü yaşayanlar olur. Taksitlerini tertipli ödemeyenlere bankalar kredi kartı vermek istemez. Sadece bankalarla olan finansal ilişkilerinizi bir düzene koymanın ve kredi notunu düzeltmenin en ergonomik yolu kredi kartı kullanımıdır. Bunun için bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunursanız ve ödemeleri tertipli yapmış olursanız hem sicilinizin düzelmesini destek sağlar hem de kredi notunuzu yükseltmenizi sağlar.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.