Kosgeb 50 Bin Liralık Faizsiz Kredi Desteği

Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden bununla beraber banka genel müdürlüklerinden KOBİ'lerimizi olası mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir halde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz'

'Tahmin ediyorum, bu hafta KGF, Hazine tarafıyla protokol imzalayacak. Dolayısıyla Hazine kefaletiyle KGF'nin işletmelerin çoğuna kefil olması olası hale gelecek. Bunu, bankaların, KOBİ'lerimiz bankaya gittiğinde söylemeleri, yönlendirmeleri ve bu çerçevede kredileri kullandırmaları gerekiyor' '(Esnaftan kredi için 'gider' adı altında ek ücret talebi) Ekspertiz ücreti şeklinde masrafları çok kısıtladık. Bankalar bu işlemlerden işletme başına ancak 100 lira alabilir. Onların kanunen kullanmaları ihtiyaç duyulan belli komisyon oranları var. Onun haricinde KOBİ'lerimiz başka ücret ödemek zorunda değil'

Küçük ve Orta Ölçekli Işletmeler· Geliştirme ve Destekleme Idaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği'ne ilişkin bankalara çağrıda bulunarak, 'Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden aynı zamanda banka genel müdürlüklerinden KOBİ'lerimizi mümkün mertebe geri çevirmemelerini, kesinlikle krediden bir halde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz.' dedi.
Recep Biçer, Anadolu Ajansı Finans Masası'nda, KOSGEB tarafınca verilen faizsiz kredilere ilişik değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

KOSGEB tarafınca verilen 50 bin liralık sıfır faizli kredi talebi müsait bulunan işletme sayısının ne olduğunun sorulması üstüne Başkan Recep Biçer, laf mevzusu destek programının geçen yılın nihayetinde başladığını, o uygulamanın akabinde başvuru sayısının yüksek olması sebebiyle hükümetin 2,5 milyar liralık büyük bir kaynak tahsis ettiğini söylemiş oldu.

Bu rakamın KOSGEB’in yıllık bütçesi·ni·n 2,5 katı ci·varında olduğuna i·şaret eden Recep Bi·çer, programa bi·r seferde bu kadar kaynak ayrılmasının KOSGEB tarihinde ilk bulunduğunu aktardı. Başkan Recep Biçer, 'Hükümetimizin de muhtemelen reel sektöre, KOBİ'lere uyguladığı en büyük programlardan biri. 460 bin 167 müsait başvurusu olan KOBİ'miz oldu. Bunları hepimiz Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yolladık, küçük esnaftan başlayarak, ciroyu en küçükten tutarak yukarı doğru bir liste yapılmış oldu. 2,5 milyar liralık bütçe çerçevesinde 460 bin 167 civarında KOBİ'miz bu imkandan istifade edecek.' benzer biçimde konuştu.

Cirolara bakılırsa kredi tahsis limitlerinin de belirlendiğini anlatan KOSGEB Başkanı, '20 bin, 25 bin 30 bin şeklinde.. Herkese 50 bin verilseydi, bu sayı 460 bin olmazdı, 200 binler civarında kalırdı.' dedi.

-'Piyasanın ihtiyacı doğrultusunda süreyi uzatabiliriz'

Başbakan Binali Yıldırım'ın 28 Şubat'ta grup toplantısında yaptığı konuşmayla işlemlere başladıklarını ifade eden Recep Biçer, şunları kaydetti:

'O akşam itibarıyla bütün KOBİ'lerimize hem e-mail aynı zamanda SMS ile programın başladığını, sistemden bir hak sahipliği belgesi diyebileceğimiz başvuru formu çıktısı alarak, bankalarla görüşmeye başlayabileceklerini söyledik. Şu ana kadar 400 binin üstünde KOBİ'miz web internet sitemizden çıktısını alıp bankayla görüşmeye gitti. 60 binlik kitle var, hemen hemen o belge dökümünü almayan, demek ki zamana yaymak istiyorlar. 2 aylık bir müddet var fakat şayet yetişmezse vakit bunu KOBİ'lerimizin istekleri, piyasanın ihtiyacı doğrultusunda uzatabiliriz. Henüz çıktısını almayan firmalara da ara sıra davet yapıp bankalara yönlendireceğiz. Bankalara giden ve görüşme meydana getiren 110 bin civarında şirket ön tasdik almış durumda.'

KOSGEB Başkanı, şu an 10 bine yakın kredisi hazır müşterinin sistemde görüldüğünü bildirdi.

İşletmelerin bankaya ödeyeceği faiz yükünü KOSGEB'in karşılaması kaydıyla müşteriyle kredi ilişkisi kurulduğunu dile getiren Recep Biçer, kredinin ana para riskinin tamamen bankaya ilişkin bulunduğunu söyledi.

Kredi geçmişi sıska olsa da KOBİ'lerin bu imkandan olabildiğince fazla yararlanması için bankaları teşvik ettiklerini belirten Başkan Recep Biçer, bankalarla bu anlamda sürekli görüşme yaptıklarını kaydetti.

Recep Biçer, bunun büyük bir program olması nedeniyle bu yıl bunun haricinde yeni bir program uygulamayı da şu an itibarıyla düşünmediklerini anlatım etti.

-'Piyasaya 11 milyar liralık para girişi laf mevzusu'

Devlet tarafından bankalara kredi için ne kadar faiz ödeneceğinin sorulması üstüne Biçer, 'Bizim bankalara ödeyeceğimiz ürem tutarı 2,5 milyar lira civarında. Yani 50 bin liranın aşağı yukarı 11 bin 490 liralık bir faizi var. Bu ürem hesabından gidersek 2,5 milyar lira civarında bir ürem yükünü bankalara 3 yıla yaygın biçimde ödeyeceğiz. Birinci taksiti bu sene, ikinci taksiti 2018'de, son taksiti 2019 olmak suretiyle karşılayacağız.' dedi.

Biçer, 'KOBİ'ler 10 milyar 855 milyon lira civarında, ortalama 11 milyar lira kredi kullanmış olacak. Yani piyasaya bu kadar bir paranın girişi laf konusu olacak. Bu ekonomi için çok mühim. İşin maliyet kısmında da hepimiz kendi kullandığı kredi ölçüsünde o faizden kurtulmuş olacak.' diye konuştu.

- 'Bizi arasınlar'

Biçer, esnaftan kredi için 'gider' adı altında ek ücret talep edilip edilmediğinin sorulmasına mukabil, ekspertiz tutarı, posta masrafı gibi harcamaları çok kısıtladıklarını, yaptıkları görüşmeler sonrası bankaların bu işlemlerden işletme başına ancak 100 lira alabildiklerini söyledi. Bunun haricinde başka ücret alınmadığını aktaran Biçer, 'Onların kanunen kullanmaları gereken belli komisyon oranları var, yüzde yarım şeklinde. Onun haricinde KOBİ'lerimiz başka ücret ödemek zorunda değiller. Eğer bu şekilde bir ücret talep edilmişse mutlaka bizlere dönsünler, müdürlüklerimizi arasınlar, bizler onlarla ilgilenelim.' ifadesini kullandı.

Biçer, bankalarla ürem pazarlığı yaptıklarını da belirterek, şu an itibarıyla 3 devlet bankası dahil, 9 bankanın programda yer aldığını bildirdi.

- Bankalara çağrı

'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği' konusunda bankalara çağrıda bulunan Biçer, 'Anapara riski bankanın olmakla beraber hem şubelerden bununla beraber banka genel müdürlüklerinden kendilerine gelen KOBİ'lerimizi olası mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir şekilde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz.' dedi.

Bu noktada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve bankacılık mevzuatı çerçevesinde hiç kredi alamayacak yasaklı olanlarında da olabileceğine değinen Biçer, onlara yapılabilecek bir şey olmadığını sadece teminat, kefalet problemi yaşayan işletmelere Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin devrede olduğuna işaret etti. İşletmelerin buralara yönlendirilmeleri icap ettiğini dile getiren Biçer, 'Geçen cuma günü Bakanlar Kurulu sonucu çıktı. KGF kefaletlerine Hazine desteği artırıldı ve bizim bu yaptığımız işletme kredilerinde, geri ödemesiz periyodu de bu kefalet dönemine alacak yeni bir uygulama, düzenleme yapıldı. Tahmin ediyorum, bu hafta onun protokolünü KGF, Hazine tarafıyla imzalayacak. Dolayısıyla Hazine kefaletiyle KGF'nin, işletmelerin çoğuna kefil olması mümkün hale gelecek. Bunu bankaların, KOBİ'lerimiz bankaya gittiğinde söylemeleri, yönlendirmeleri ve bu çerçevede kredileri kullandırmaları gerekiyor.' ifadesini kullandı.

"(İşletmelere FETÖ incelemesi) Şayet haksız yoldan yardımcı verilmişse, bunları geri almak için icra takibi başlatıyoruz, mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu anlamda başlattığımız icra takipleri oldu"

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, destek verilen işletmelerin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkisinin olup olmadığını incelediklerini belirterek, "Şayet haksız yoldan destek verilmişse, bunları geri almak için icra takip edeni başlatıyoruz, ne olursa olsun savcılığa ihbarında bulunuyoruz. Bu anlamda başlattığımız icra takipleri oldu" dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na misafir olan Biçer, kredi kullandırılan KOBİ'lere yönelik emniyet soruşturmalarını değerlendirirken, FETÖ'nün özel sektörde olduğu gibi Türkiye'deki kamu kuruluşlarını da olumsuz olarak derinden etkilediğini, öncelikle müessese içinde bu örgütle bağları olan kişileri hızla tasfiye ettiklerini söyledi. Daha sonra piyasaya çıkan kararnamelerle tasfiyeleri tamamladıklarını kaydeden Biçer, "Değişik suç duyurusu, bulgu ve tespitlerle bize gelen hususlarda personel bazında değerlendirerek gereğini yapıyoruz. Bu manada personel hareketliliği anlamında gereğini yaptığımızı fazlaca rahat anlatım edebilirim." diye konuştu.

İşletmelerin FETÖ'ye ne kadar bulaştığını tespit etmenin gerekliliğine işaret eden Biçer, "Şayet, yardımcı alırken her şey yasal ise bu işletmelere yasal zeminde ödeme yapıldıysa bir ihbar ile hareket etmemiz o kadar da olası değil. Mutlaka belge düzenine bakmak lazım. Hiç hak etmediği halde bu terör örgütü ile mensubiyeti veya irtibatı vesilesiyle geçerli olmadığı biçimde projesini geçerli kıldılarsa, komisyonu kendi adamlarından oluşturdular ve geçer not verdilerse, haksız yere yardımcı ödedilerse bunların hepsi ayrı ayrı inceleniyor. Her ilden savcılık ve istihbarat teşkilatı buna yönelik ihbarları değerlendirerek bizlere ne olursa olsun yazıyorlar. Müfettişlerimiz ve uzman personelimiz kanalıyla bunları ne olursa olsun inceleyip kendilerine dönüyoruz. Onlar da bizim yazdığımız raporlara bağlı olarak konunun adli işlerini yapıyorlar." ifalerini kullandı.

Kamu kuruluş ve müesseselerinin bilgilerinden de istifade ettiklerini, söz mevzusu şirketlerle alakalı toplu sorgulama yaptırdıklarını dile getiren Biçer, kendilerine ulaşan bilgiler çerçevesinde bu firmaları derinlemesine incelemeye aldıklarını söylemiş oldu. Biçer, incelemede, şirketin FETÖ'ye bağlı bir dernekle ilişkisi, 17-25 Aralık sürecinden sonra Bank Asya'daki hesap hareketleri benzer biçimde bir kaç noktayı değerlendirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bir yandan FETÖ incelemesi yaparken, bir taraftan da bir ihtimal de asla hak etmediği şekilde kimilerini zan altında bırakıp belki de yüzlerce kişiyi çalıştıran bir firmanın itibarını da yerle bir edebiliriz. Bunu önlemek için uygulamaları tek tipleştirmek amacıyla bir başkan yardımcısı başkanlığında, daire başkanlarından müteşekkil bir komisyon kurduk. Bu komisyon sahada uygulama birliğini sağlıyor. Örneğin sahadan şikayet yada sual geliyor, bu tarz şeyleri tek tek inceleyerek sahaya yeni görüşler gönderiyoruz. Şayet haksız yoldan yardımcı verilmişse, bunları geri almak için icra takibi başlatıyoruz, kesinlikle savcılığa ihbarında bulunuyoruz. Bu anlamda başlattığımız icra takipleri oldu."

- Rus OPORA ile iş donanması

KOSGEB'in öteki ülkelerle iş birliklerine ilişik bilgiler veren Biçer, idarenin 50'nin üstünde ülke ile 67 civarında ikili iş donanması için mutabakat zaptı bulunduğunu belirtti. Biçer, bu yolla KOBİ'lere yönelik destek modellerini dışarıya ihraç etmeyi amaçladıklarını kaydederek, diğer ülkelerdeki kurumlarla edinim paylaşımı, saha ziyaretleri ve ikili iş görüşmeler yaptırma gibi, KOBİ'lerin dışa açılmalarına olanak sağlayacak bir ortam hazırladıklarının altını çizdi. Büyük firmaların bazen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) benzer biçimde kuruluşlarla yurt dışına ziyaret gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Biçer, KOBİ'lerin bu şekilde bir imkanının bulunmadığını belirtti.

İhracat yeteneği olan ve dışa açılmayı isteyen KOBİ'lerin bu imkana amme eliyle ulaşabilmesi icap ettiğini kaydeden Biçer, KOBİ'lerin karşılarında resmi muhatap bulduğunda işlerini daha hızlı ve güvenilir bir biçimde yapabildiklerini altını çizdi. Biçer, muhatap kuruma karşılıklı anlaşmalar için ikili iş görüşmelerini mecbur tuttuklarına işaret ederek, KOSGEB ile Rusya Federasyonu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kurumu (OPORA) arasında imzalanan mutabakat anlaşmasına ilişkin şunları kaydetti:

"Rusya ile bir kaç yıl önce başladığımız görüşmelere uçak krizi nedeniyle birazcık ara vermiştik. Şimdi yeniden protokolümüzü yeniledik. Karşı tarafta da minik ve orta ölçekli işletmelerin birliği diyebileceğimiz bir üst kuruluş var. Onlarla karşılıklı hem edinim paylaşımı bununla birlikte Türkiye ve Rusya'da iş meydana getirmeye dönük olarak bir ortaklık çalışmamız var. Rusya'da coğrafya ve nüfus oldukca büyük, bizim avantajımız aslına bakarsak bu konuda Rusya'nın fazlaca cılız olması. Tabiri caizse 'demir perde ülkesi olması' hasebiyle her şey devletin tekelinde, hususi sektör, KOBİ'ler asla gelişmemiş. Bizim onlara aktaracağımız tecrübelerle daha hemen sonra yapacağımız ikili iş görüşmeleri ve KOBİ'lere sunacağımız fırsatlarla ticaret dengesi Türkiye'ye doğru yürür diye düşünüyorum."

- "26 bin 332 personel için yardımcı sağladık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesindeki istihdam seferberliğine KOSGEB'in iyi mi bir katkı sağladığını da özetleyen Biçer, idarinin 10 değişik destek türü bulunduğunu söylemiş oldu.

Bunların arasında "genel yardımcı" adıyla 15 desteğin bulunmuş olduğu bir uygulamanın da yer aldığını anlatım eden Biçer, nitelikli eleman desteğinin önemine işaret etti. Üniversite mezunu bir personelin istihdam edilmesi halinde bu ferdin net maaşının yüzde 50'sine 3 yıllık bir anlaşma döneminde 50 bin liraya kadar yardımcı verildiğini özetleyen Biçer, "Örneğin 3 bin liralık maaşla çalıştıracağınız bir kişinin bin 500 lirasını hepimiz karşılıyoruz. Bin 500 liradan 50 bin liraya kadar yuvarlarsanız aşağı yukarı 33-34 ay ediyor. 3 yıl sonra süreç tekrar sıfırdan başlıyor. Her işletmenin, her KOBİ'nin böyle bir imkandan istifade etmesi mümkün." diye konuştu.

Son 4 yılda genel destek programı altındaki uygulama yöntemiyle 14 bin kişiye istihdam sağladıklarının altını çizen Biçer, Ar-Ge İnovasyon Destek Programıyla 4 bin 739, Endüstriyel Uygulama Destek Programıyla bin 152, KOBİGEL Destek Programıyla da 6 bin 441 kişiye destek verildiğini, böylece son 5-6 yılda toplam 26 bin 332 personele KOSGEB desteği sağlandığını bildirdi.

- 1 milyar liralık destek verildi

KOSGEB tarafınca bugüne dek kaç işletmeye, ne kadarlık yardımcı sağlandığı ile alakalı da malumat veren Biçer, en çok Girişimcilik Destek Programı'na istek bulunduğunu, son 5-6 yılda tatbiki girişimcilik eğitimi kapsamında ortalama 638 bin kişiye tahsil ve sertifika verdiklerini kaydetti. Bunlardan 30 binden fazlasının kendi iş yerlerini açtıklarını özetleyen Biçer, "Bu kişiler 50 bin liraya kadar bağışlama, 100 bin liraya geri ödemeli fakat faizsiz desteğimizden istifade ediyorlar. Onlara bu zamana kadar 600 milyon liranın üstünde destek sağladık." ifadelerini kullandı. Biçer, Ar-Ge İnovasyon Destek Programı çerçevesinde de, 2010 yılından bu yana 3 bin 241 işletmeye 345 milyon lira civarında destek verildiğini kaydetti.

Biçer, KOSGEB kredileri kullandırılırken hanım girişimciler, engelliler, gaziler ve şehitlerin birinci derecedeki yakınlarına pozitif yönde ayrımcılık yaptıklarını belirterek, "Biz bir nispet tespit ediyoruz. Söz gelimi '100 lira harcadıysanız 60 lirasını geri alabilirsiniz' diyoruz. Bu, hanım girişimcilerimiz için 80 lira. Yüzde 20 ayrım veriyoruz. Engellilerimize, gazilerimize ve şehitlerimizin birinci derecedeki civarlarında yüzde 20'lik bir avantaj sağlamış durumdayız. Bunlar bizim için hususi gruplar." değerlendirmesinde bulundu.

95 yorum

 1. Hey there I am so excited I found your site, I really found
  you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyhow I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 2. Good day I am so delighted I found your
  weblog, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the minute but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the excellent work.

 3. Hello exceptional website! Does running a blog like this take a
  lot of work? I have very little understanding of coding however I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I simply needed to ask.
  Thanks!

 4. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because
  of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 5. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at
  work so I decided to check out your website on my iphone
  during lunch break. I enjoy the knowledge you
  provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good
  blog!

 6. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss
  and would love to have you share some stories/information.
  I know my viewers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free
  to shoot me an email.

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Cheers

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.