Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2017 Başvuruları Başladı

Girişimciliğin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde milli, bölgesel veya mahalli düzeydeki iyi uygulamalar Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri ile 2006 yılından beri ödüllendirilmektedir. Avrupa Komisyonunun sponsorluğunda 2006 yılından beri düzenlenen Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri yarışmasına COSME Programındaki AB üyesi ülkeler, İzlanda, Sırbistan ve Türkiye katılmaktadır. Ödül programına, Avrupa düzeyinde, binlerce yeni işletmenin kurulmasını destekleyen 3.400’den fazla proje başvurmuştur. Programın amacı işletmeleri ve girişimciliği en başarıya ulaşmış halde teşvik edenleri belirlemek, en iyi girişimcilik uygulamalarını ve politikalarını sergilemek ve paylaşmak, girişimcilerin görevi hakkında Avrupa çapında farkındalığı çoğaltmak ve potansiyel girişimcilere ilham vermek ve cesaretlendirmektir. 2011 yılından itibaren katıldığımız mükafaat programının Türkiye’de duyurulması ve Türkiye’den 2 aday belirlenerek Komisyona bildirilmesi mevzusunda KOSGEB göreve getirilmiş bulunmaktadır.

2017 için Türkiye’de süreç ödüle ilişik duyurunun 7 Mart 2017 tarih ve 30000 sayılı resmi Gazete’de yayınlanması ile adım atmıştır.
Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2017

Ulusal, yöresel yada yerel düzeyde girişimciliğin ve KOBİ’lerin geliştirilmesine yönelik yaratıcı ve başarıya ulaşmış model ve projeler geliştiren ve tatbik eden kurum/kuruluşların katılabileceği mükafaat yarışması bu yıl Avrupa Komisyonu tarafınca verilen karar doğrultusunda aşağıda sayılan beş kategoride gerçekleştirilecektir:

Girişimcilik ruhunun geliştirilmesi: Özellikle gençler ve hanımefendiler arasında girişimcilik ruhunu ve kültürünü oluşturmayı amaçlayan etkinlik ve uygulamalar,
Yeteneklere yatırım yapmak: Girişimcilik becerilerinin ve mesleki, teknik ve yönetsel becerilerin geliştirilmesine yönelik uygulamalar,
Girişimcilik ortamının geliştirilmesi: İşletmelerin kuruluşunu ve gelişimini desteklemeye yasal ve idari süreçleri basitleştirmeye ve “önce minik olanı düşün” prensibini KOBİ’lerin yararına uygulamaya yönelik yenilikçi politikalar ve uygulamalar,
İşletmelerin uluslararasılaştırılmasının desteklenmesi: İşletmelerin ve bilhassa KOBİ’lerin hem Avrupa içerisindeki aynı zamanda Avrupa dışındaki pazarlarda yer alan fırsatlardan faydalanmasına yönelik teşvik edici politikalar ve uygulamalar,
Sorumlu girişimcilik: Küçük ve orta ölçekli işletmeler içinde ortak sosyal sorumluluğu teşvik etmeye yönelik uygulamalar. Aynı zamanda özellikle uzun dönemli işsizler olmak üzere işsizler, yasal göçmenler, engelliler ve etnik azınlıklar gibi dezavantajlı gruplar arasında girişimciliğin teşvik edilmesine yönelik uygulamalar.
Yukarıda belirtilen her kategori için bir başarı ödülü, ayrıca tüm kategoriler içinde seçilecek en yaratıcı ve esin verici girişimcilik uygulamasına Jüri Büyük Ödülü verilecektir. Başvurular, projenin en az iki yıl boyunca gerçekleştirilmiş, orijinal, yenilikçi ve tekrarlanabilir olması, yerel ekonomiye ve mahalli paydaş ilişkilerini geliştirmeye yönelik yaptığı katkılar açısından değerlendirilecektir.

Yarışmaya;

Yerel, yöresel ve ulusal kamu kurum ve kuruluşları,
Kamu-özel ortaklıkları
Üniversiteler
başvurabilecektir.
Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri ile ilgili ayrıntılı bilgi; http://blogs.Ec.Europa.Eu/promotingenterprise/
adresinde yer verilmiştir.

2017 yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödüllerine başvuracak adayların http://www.Kosgeb.Gov.Tr adresinde yer alan müracaat formunu doldurarak 28 Nisan 2017 geçmişine kadar Başkanlığımıza göndermeleri gerekmektedir.

 

Başvuru formu işçin tıklayınEEPA_2017_Başvuru_Formu08_03_2017

 

13 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.